Jak namalovat obrázek na stěnu - pokyny pro neumělce  :-) .. 

15.03.2023

Všichni sníme o krásném a zajímavém interiéru. A tak nás často napadne – Co takhle si na stěnu namalovat něco sám :-)? Jak to ale udělat? Nemáte s tím žádné zkušenosti, připadáte si nešikovní a taková služba není zrovna levná. Proto to pojďme zkusit sami.. 

I když nejste umělec, máte šanci namalovat obrázek vlastníma rukama. 

Výběr obrázku je velmi důležitý pro proces malování. Obraz by měl odpovídat funkčnímu účelu zóny a vyjadřovat určité emoce. Další funkcí může být rozptýlení od nízkých stropů nebo nerovných stěn. Nejčastěji se umělecká malba nachází v dětských pokojích, protože přináší dětem spoustu radosti, např. kreslené postavičky nebo oblíbená zvířátka.  

Jak malovat krok za krokem..

Krok 1. Vyberte obrázek a určete jeho budoucí velikost. Na internetu je obrovský výběr různých obrázků, ale napoprvé si vyberte něco jednoduššího.

Krok 2. Připravte si stěnu. Nejlépe se kreslí na hladké a čistě namalované povrchy, je dobré zeď uhladit nebo jemně zbrousit, aby se barva krásně vpila. Barvu pozadí si pořádně rozmyslete, když vyberete určitý odstín jedné barvy, bude vypadat jinak na bílé a jinak třeba na zelené stěně. Zvolte takové odstíny, aby se celý obraz ladil.

Krok 3. Připravte si veškerý materiál: barvy, štětce, nádoby na vodu na štětce atd. Budete potřebovat dva druhy štětců: pro velké a široké tahy potřebujeme velké ploché štětce, na detaily, obrysy a malé části se hodí malé kulaté štětce. Připravte také nádoby na mytí štětců a míchací barvy. Všichni odborníci doporučují kupovat pouze akrylátové matné barvy na bázi vody. Dobře se míchají i aplikují a po uschnutí se nedají smazat. Pro dosažení požadovaného odstínu je můžete smíchat s bílým akrylátovým lakem. Chcete-li získat potřebnou kapalnost přidejte vodu. Jen se nenechte unést, jinak na zdi při usychání barvy zůstanou nehezké fleky. Někteří pro úplnou jistotu pokryjí hotový obraz ještě dvojí vrstvou matného akrylového laku na omítku.

Samým blahem, jedním tahem

srdce z lásky maluju...

Krok 4. Vytiskněte si kopii předlohy a připravte se na prvotní náčrt. Pokud je ve vašem vybraném obrazu mnoho podobných částí (okvětní lístky nebo listy), radíme připravit si jednoduché šablony. Tak a můžeme se vrhnout na samotnou malbu. 

Krok 6. Začněte malovat akrylovými barvami. Namíchejte si barvy vždy bezprostředně před aplikací, protože akryl schne velmi rychle. Nezapomeňte nakreslit několik tahů, kterými dosáhnete objemu a přirozenosti obrazu, jen počkejte, dokud neuschne předchozí vrstva. Držte štětce kolmo na stěnu. Opravte všechny nedostatky tenkým štětcem. Na samém konci pracujeme s tenkým štětcem na nejmenších detailech. 

Tak se do toho pusťte a my vám budeme držet palce ..